Co słychać w Danii?

Zegary i ostatni album Kima Larsena

Zapraszamy na coniedzielny przegląd wydarzeń! Dziś przestawimy zegarki i posłuchamy trochę muzyki ♪

Kto przestawia zegary?

W nocy zmieniliśmy czas z zimowego na czas letni. Banedanmark jak co roku zadbało o przestawienie zegarów na duńskich dworcach kolejowych. Wskazówki około 1700 zegarów w całej Danii przestawiono o godzinę do przodu. Co ciekawe, procedura odbyła się automatycznie!

235 duńskich zegarów centralnych sterowane jest przez nadawany co minutę sygnał radiowy z Frankfurtu w Niemczech, który niesie informacje o aktualnej dacie i godzinie. Następnie zegary centralne przekazują wiadomość o zmianie pozostałym zegarom. Taki sposób regulacji zegarów istnieje już w Danii od 2010 roku i sprawdza się bardzo dobrze. Technologia jest o tyle wygodna, że nie trzeba już własnoręcznie przestawiać zegarów centralnych dwa razy w ciągu roku.

Ostatni album Kima Larsena

28 marca, dokładnie o północy, ukazał się ostatni, pośmiertnie wydany album Kima Larsena, noszący tytuł „Sange fra første sal” (pol. „Piosenki z pierwszego piętra”). Mimo, że minęło już ponad pół roku od śmierci artysty, jego piosenki pozostają żywe.

Duńska prasa już przewiduje, że krążek przejdzie do historii duńskiej muzyki. Być może dlatego, że album wyróżnia się na tle poprzednich albumów Larsena – muzyk niemal wpuszcza słuchaczy do swojego domu – to właśnie tu nagrywał piosenki na płytę. Dodatkowy smaczek stanowi wygląd albumu. Stanowiące okładkę zdjęcie zostało zrobione przez żonę artysty, co dodaje intymnego charakteru fotografii. Jako, że płyta powstała jako efekt współpracy z synem muzyka, Hjalmarem, i wieloletnim współpracownikiem, Jørnem Jeppesenem, to właśnie w ich towarzystwie uchwycono Larsena na balkonie jego mieszkania w Odense.

Na oficjalnym koncie YouTube artysty są już dostępne wszystkie nowe piosenki. Mieliście okazję już ich posłuchać? Czy któraś szczególnie wpadła Wam w ucho? A może macie jakąś inną ulubioną piosenkę Kima Larsena? 🙂