Co słychać w Danii?

Wiosenne poruszenie w Danii

W dzisiejszym przeglądzie wydarzeń sprawdzimy, jak się mają nowi mieszkańcy Zoo w Kopenhadze, zmierzymy najwyższy budynek na terenie Danii, odpoczniemy w cieniu kwitnących wiśni i będziemy świadkami wręczenia nagrody duńskiemu rządowi. Zapraszamy!

Kwitnące wiśnie

?

Mieszkańców Danii ponownie ogarnęła gorączka kwitnących wiśni. Co roku drzewa budzą ogromne emocje, w wyniku czego internet zalewa fala zdjęć z drzewami w tle. Popularną miejscówką na podziwianie wiśni jest cmentarz Bispebjerg w Kopenhadze. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością i przyciąga turystów z całego świata. Z tego powodu w poprzednich latach zatrudniano specjalnych strażników, którzy mieli dbać o porządek na cmentarzu i pomagać odwiedzającym w znalezieniu kwitnących drzew.

Jeśli chcecie naładować wiosenne akumulatory, sprawdźcie hasztag #kirsebærtræ na Instagramie 🙂

Duński rząd wspiera społeczność LGBT

Co roku organizacja Rainbow Business Denmark przyznaje nagrody osobom oraz instytucjom, które aktywnie wspierają mniejszości seksualne. W tym roku nagrodę honorową Danish Rainbow Award przyznano duńskiemu rządowi. Przyznanie wyróżnienia umotywowano działaniem rządu, które ma na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości życia społeczności LGBT w Danii. W imieniu rządu nagrodę z rąk księżnej Mary odebrał premier Lars Løkke Rasmussen.

Wieżowiec w Brande

Decyzja została podjęta i to właśnie w niewielkiej miejscowości Brande w Jutlandii Środkowej powstanie wysoki na 320 metrów wieżowiec! To oznacza, że budynek swoją wielkością prześcignie słynną Wieżę Eiffla. W środku znajdą się hotel, mieszkania, biura, restauracje i około 60 sklepów. Wieżowiec zajmie powierzchnię 105 000 metrów kwadratowych, a obok niego utworzony zostanie ogromny parking. Wysokościowiec mają zdobić dwie mniejsze wieże i mnóstwo imitującej wioskę zieleni.

Burmistrz miasta, Ib Lauritsen, pozytywnie wypowiada się o inwestycji. Liczy na to, że przyciągnie ona do Brande zarówno turystów, jak i inwestorów. Dyrektor projektu, Anders Krogh, reprezentujący duński koncern Bestseller odpowiedzialny za cały projekt, zapowiada, że budowa wieżowca ruszy prawdopodobnie za 2 lata.

Powitanie pand!

Jakiś czas temu pisałyśmy o parze pand, która wkrótce miała pojawić się w Kopenhaskim Ogrodzie Zoologicznym. Pora na małą aktualizację – pandy dotarły na miejsce! Xing Er i Mao Sun, bo tak mają na imię, zamieszkały w specjalnej pandziej zagrodzie, a w minioną środę odbyło się jej oficjalne otwarcie dla odwiedzających zoo. W uroczystości udział wzięły m.in. królowa Małgorzata II i księżna Mary.

Opiekunowie pand zapewniają, że zwierzęta mają się dobrze, zdążyły się już zadomowić w nowym miejscu i ze smakiem wcinają pędy bambusa. Na oficjalnym kanale YouTube Kopenhaskiego Zoo na bieżąco pojawiają się filmiki przedstawiające naszych bohaterów. Jedno z nagrań wstawiamy poniżej ?