Co słychać w Danii?

Szczypta wakacyjnych wiadomości

Przez wakacje się nieco „rozleniwiłyśmy”, ale na dzisiaj przygotowałyśmy dla Was szczyptę wakacyjnych wiadomości. Tęskniliście? Napisałyśmy kilka słów o pierwszym kąpielisku dla niewidomych, chóralnej Eurowizji oraz… o Świętych Mikołajach. Zachęcamy do lektury!

Światowy Kongres Świętych Mikołajów

Nie, nie przecierajcie oczu ze zdumienia. Co roku w lipcu w parku rozrywki Bakken pod Kopenhagą organizowany jest Światowy Kongres Świętych Mikołajów. To wyjątkowy Kongres organizowany przy współpracy z organizacją Santa Claus Greenland, która jako jedyna wydaje oficjalne autoryzacje Świętym Mikołajom. Obecnie jest ich ponad 150 i pochodzą z najróżniejszych stron świata – począwszy od Norwegii, na Wenezueli skończywszy. Rokrocznie biorą udział w paradach, wybierają się na plażę i oczywiście obmyślają plan na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia 🙂

„Syrenie Flety” we Fredericii

W duńskim mieście – Fredericii – powstało pierwsze na świecie kąpielisko dla niewidomych oraz niedowidzących. „Syrenie Flety” to konstrukcja metalowych słupów umieszczonych w wodzie, które pomagają własnie takim osobom i umożliwiają im kąpiel. Zdjęcia kąpieliska możecie zobaczyć tutaj. Czy to nie wspaniałe, że takie miejsca powstają?

Wydawnictwo Czarne wydało Sandemose

24. lipca, a więc nie tak dawno temu, w Wydawnictwie Czarnym ukazała się powieść Uciekinier przecina swój ślad autorstwa norweskiego pisarza duńskiego pochodzenia – Aksela Sandemose. Za przekład utworu na język polski odpowiada Iwona Zimnicka, a tytułowy uciekinier to Espen Arnakke, który w wieku siedemnastu lat dopuszcza się zbrodni. W książce spotkać się można z pojęciem prawa Jante, czyli Janteloven, wprowadzonym właśnie przez tego pisarza.

Sukces Danii w Konkursie Eurowizji.. Chórów!

W sobotę 3. sierpnia w szwedzkim Göteborgu odbył się drugi finał Konkursu Eurowizji Chórów. W wydarzeniu tym udział wzięło 10 amatorskich chórów z 10 państw Europy, wśród nich duński chór z Aarhus, Vocal Line, pod dyrygenturą Jensa Johansena. Chór liczy 30 członków śpiewających w stylu a capella, a jego historia sięga aż 1991 roku.

W pierwszej rundzie Duńczycy zaprezentowali utwór „True North”, który zapewnił im miejsce w ścisłym finale. Tam zmierzyli się z przedstawicielami Słowenii i Łotwy. Po zaśpiewaniu drugiego utworu, „Viola”, wreszcie przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Decyzją jury to właśnie reprezentacja Danii zasłużyła na miano zwycięzców tegorocznej edycji konkursu! Występ chóru obejrzycie poniżej: