Kultura i rozrywka

Świeczki – symbol wyzwolenia Danii

4. maja 1945 o godz. 20:35 duński redaktor BBC Johannes G. Sørensen ogłosił w radiu, że niemieckie oddziały w Holandii, północno-zachodnich Niemczech oraz Danii poddały się. Komunikat ten sprawił, że wielu Duńczyków zapaliło świeczki i postawiło je w oknach, aby uczcić wyzwolenie swojej ojczyzny. Owa tradycja przetrwała aż do dzisiaj.

Wiadomość z BBC

Dlaczego świeczki zostały symbolem wyzwolenia?

Po pierwsze: w trakcie wojny zakazane było zapalanie świeczek w miejscach widocznych, ponieważ takie działanie mogłoby pomagać okupantom w nawigacji.  Były one również towarem deficytowym i nie każdy mógł dokładnie w dniu wyzwolenia okazać przy ich pomocy swoją radość. W czasach, gdy niemal wszyscy Duńczycy posiadają w swoich domach świeczki – zapalają je i ustawiają w oknach wieczorem 4. maja. Tym samym upamiętniają dzień wyzwolenia. Do dziś tę tradycję kultywuje ponad 50% mieszkańców Danii.

5. maja – oficjalna data kapitulacji wojsk niemieckich

Choć wielu Duńczyków świętuje już 4. maja wieczorem, należy pamiętać, że koniec wojny oficjalnie datuje się na 5. maja 1945 r., godz. 8.00. Wiadomość o wyzwoleniu została podana wraz z informacją o stworzeniu nowego rządu. Była to koalicja utworzona z czterech ówczesnych partii: Socialdemokratiet, Konservative, De Radikale i Venstre wraz z reprezentantami największych ruchów oporu (m.in. Frie Danske – ruch działający poza granicami Danii). Na czele rządu stanął socjaldemokrata Vilhelm Buhl. Ponowne otwarcie duńskiego parlamentu miało miejsce 8. maja przy obecności króla Christiana X.

 

Przypominamy, że okupacja Królestwa rozpoczęła się 9. kwietnia 1940 r., kiedy nazistowskie Niemcy wkroczyły do Danii, która skapitulowała po kilku godzinach.