Kultura i rozrywka

Ślub od pierwszego wejrzenia – Gift ved første blik

Jesteśmy świeżo po Walentynkach. Jeśli jednak nie mieliście z kim świętować tego święta, to nie martwcie się! Z pomocą pędzi duński program „Gift ved første blik” (pol. Ślub od pierwszego wejrzenia). Czy wiedzieliście, że to oryginalnie duński format?

Pierwszy sezon programu ruszył w Danii na kanale krajowej telewizji DR w 2013 roku i okazał się tak wielkim sukcesem, że doczekał się aż 4 kolejnych sezonów. Świat również nie pozostał obojętny na kontrowersyjny program Duńczyków, co zaowocowało sprzedaniem praw do wielu krajów, w tym Polski. Polska wersja programu pojawiła się po raz pierwszy w 2016 roku i jak dotąd zrealizowano 3 sezony.

Na czym polega fenomen tego programu?

Dwoje ludzi, którzy się nigdy nie widzieli, zostaje dobranych przez psychologów i staje na ślubnym kobiercu, wyjeżdża w podróż poślubną i przez pewien czas żyje jako małżeństwo. Na koniec eksperymentu para decyduje, czy chce pozostać małżeństwem czy nie. W ostatnim sezonie programu uczestnicy mogli zobaczyć swoje zdjęcia i filmiki przed spotkaniem na żywo. Wcześniej widzieli się po raz pierwszy dopiero w dniu ślubu.

W tym szaleństwie miała być metoda. Program to odpowiedź na wzrastającą liczbę samotnych Duńczyków. Duńska publiczność z ciekawością śledziła losy odważnych, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie. Plotkarskie magazyny w Danii przeżywały narodziny pierwszego dziecka bohaterów programu, którzy postanowili pozostać małżeństwem po programie.

Co ciekawe, Dania jest małym krajem w porównaniu z Polską. Zamieszkuje ją tylko 5 milionów osób. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że jeśli zaczniemy z kimś rozmawiać o tym programie w Danii, to okaże się, że nasz rozmówca zna któregoś z uczestników, bądź jego kuzyn chodził z tą osobą do jednej klasy w podstawówce. Nam się to zdarzyło! Jak mówią sami Duńczycy – w Danii prawie każdy zna każdego – także uczestników programów rozrywkowych.

Jeśli chcielibyśmy porównać polskie i duńskie edycje programu, to naszym zdaniem duńska wersja jest mniej nastawiona na sensację. Nawet jeśli parze się nie układa, to opowiadają o tym w jak najbardziej neutralny sposób i starają się nie pokazywać złych emocji.

Dla tych, którzy rozumieją już trochę po duńsku, polecamy oglądanie takich programów jako ćwiczenie językowe oraz sposób na poznanie wielu duńskich smaczków kulturowych – z programu możecie się dowiedzieć, jak wygląda duńskie wesele.

Wszystkie duńskie sezony są dostępne na stronie telewizji DR – https://www.dr.dk/tv/se/gift-ved-foerste-blik-iii/gift-ved-foerste-blik-2/gift-ved-foerste-blik-1-8. Można sobie również włączyć napisy.

Mieliście może okazję obejrzeć duńską wersję tego programu? Jakie są Wasze odczucia związane z takimi programami?