-
Przymiotnik nieokreślony
Wiemy już co nieco o rzeczownikach w języku duńskim, dlatego nadszedł czas najwyższy, żeby rozgryźć duńskie przymiotniki. Dzisiaj bierzemy pod lupę przymiotniki nieokreślone.
-
Tryb rozkazujący
Dzisiaj krótko i zwięźle na temat trybu rozkazującego w języku duńskim. Kom og lær dansk med os!
-
Szyk wyrazów w zdaniu prostym
Zapraszamy na krótki wpis o szyku w zdaniach prostych w języku duńskim. Zaczynamy!
-
Przyimki czasu – dni tygodnia, pory dnia i roku
Bardzo często na czas gramatyczny zdania wskazuje nam forma czasownika. W języku duńskim mamy jeszcze dodatkowe „ułatwienie”. W zależności od tego, czy chcemy stworzyć zdanie w czasie przeszłym, czy też w czasie przyszłym, wykorzystujemy inne przyimki czasu. Dzisiaj przyjrzymy się im więc nieco dokładniej.
-
Noget, nogen, nogle
Noget, nogen, nogle – jak to się w ogóle wymawia i z czym to się je? O tym dowiecie się z dzisiejszego wpisu!
-
Tabela z czasownikami nieregularnymi
W odpowiedzi na Wasze prośby przygotowałyśmy dla Was coś wyjątkowego. Coś, co niewątpliwie może przydać się w nauce języka obcego. Stworzyłyśmy dla Was tabelę czasowników nieregularnych (wraz z tłumaczeniami na język polski). Mamy nadzieję, że dzięki temu nauka będzie przyjemniejsza i prostsza 🙂
-
Rodzajniki w języku duńskim
Dzisiaj zaprzyjaźnimy się z duńskimi rodzajnikami! W języku duńskim istnieją dwa rodzaje – męsko-żeński (nazywany również rodzajem wspólnym lub nienijakim) i nijaki, czyli o jeden rodzaj mniej niż w języku polskim. W przeciwieństwie do polskiego, duński nie jest językiem fleksyjnym, tzn. nie ma końcówek, które wskazałyby rodzaj gramatyczny rzeczownika. Zamiast tego pojawiają się rodzajniki: en – dla rodzaju męsko-żeńskiego oraz et – dla rodzaju nijakiego.