Cudze chwalicie - duńskiego nie znacie

Skąd pochodzi piłka ręczna?

Przed rozpoczęciem studiów znałam trzech Duńczyków – Hansa Christiana Andersena, Andersa Fogh Rasmussena i Niklasa Landina. Pierwszego zapewne nie trzeba przedstawiać, ale dla formalności to autor baśni (nie tylko) dla dzieci. Ten drugi to duński polityk, który był szefem NATO w czasach, kiedy przygotowywałam się do matury z WOS-u. Dzisiaj jednak najważniejszą osobą w tym zestawieniu jest ten trzeci – bramkarz reprezentacji Danii w piłce ręcznej. Nie będzie to post o nim, lecz krótko o historii piłki ręcznej, która pochodzi z … Danii!

Przenieśmy się pod koniec XIX wieku. Dwóch mężczyzn z różnych części Danii wpadło na całkiem niezły i niemalże identyczny pomysł, mimo tego, że nie znali się osobiście. 

Jednym z nich był Holger Nielsen – nauczyciel wf-u w Ordrup, który zaczął eksperymentować z graniem piłką rękoma z tego powodu, że boisko przy szkole było za małe do gry w piłkę nożną. I to właśnie on jako pierwszy w historii spisał zasady gry w piłkę ręczną i opublikował je w 1906 roku.

Nielsen nie był zwykłym nauczycielem. W 1896 roku reprezentował Danię na IO w Atenach w aż trzech konkurencjach – strzelectwie, szermierce i w rzucie dyskiem. 

PS. Jest też twórcą jednej z metod pośrednich sztucznego oddychania – tzw. metody Holgera Nielsena, ale o tym to możecie poczytać w innych źródłach 🙂

 

Niemalże w tym samym czasie inny, młody nauczyciel w pewnej szkole w Nyborgu zaczynał grać w piłkę ręczną ze swoimi uczniami. Był to Rasmus Nicolaj Ernst, który uznawany jest za drugiego z ojców piłki ręcznej. 

Co ciekawe pierwszy mecz rozegrany został w roku 1907 pomiędzy drużyną Holgera Nielsena z Odrup, a Wyższą Szkołą z Helsingør, w której ówcześnie uczył Ernst. Domyślacie się jaki był wynik? Piłkarze z twórcą reguł gry na czele wygrali 21-0, bo przeciwnicy nie stosowali się do zasad…

112 lat później, 27.01.2019 Dania wygrała pierwszy raz w historii Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn pokonując w finale Norwegię 31-22, a wspomniany przeze mnie na wstępie Landin został najlepszym bramkarzem turnieju 🙂