Co słychać w Danii?

Różnorodni mieszkańcy, ferie i retusz szkolnych zdjęć – czyli co piszczy w duńskiej trawie

Jak zmienia się duńskie społeczeństwo? Dlaczego dzieci w Danii w tym tygodniu nie poszły do szkoły? Jaki temat budził ostatnimi czasy duże emocje wśród Duńczyków? O tym dowiecie się z naszego cotygodniowego przeglądu wiadomości. Zapraszamy!

Kto mieszka w Danii?

Według ostatnich badań Duńskiego Urzędu Statystycznego (Danmarks Statistik) wynika, że co siódmy mieszkaniec Danii jest imigrantem bądź posiada imigranckie pochodzenie. Wśród najliczniejszych grup imigrantów od dawna na wysokiej pozycji plasują się Polacy, których liczba sięga prawie 49 tys. (stan na 2019 rok). Czy to dużo? Jak na liczącą niecałe 6 milionów mieszkańców Danię, wydają się być solidną grupą. Na stronie DR możecie dowiedzieć się więcej o tym, jakie narodowości zamieszkują Danię.

Ferie jesienne

Właśnie kończy się tydzień jesiennej laby dla duńskich uczniów. Zazwyczaj w 42. tygodniu roku duńskie dzieci nie uczęszczają do szkoły. Czy wiecie dlaczego mają wtedy wolne? Ze względu na ferie jesienne, czyli efterårsferien. Niegdyś nosiły one nazwę kartoffelferien (ferie ziemniaczane), co miało oczywiście związek z wykopkami, w których najmłodsi mieli pomagać swoim rodzinom. Obecnie efterårsferien pełnią funkcję mini wakacji. Warto przypomnieć, że duński rok szkolny zaczyna się nieco wcześniej niż w Polsce, bo już w sierpniu.

Czy powinno się retuszować szkolne zdjęcia dzieci?

W tym tygodniu Dania żyła nie tylko feriami jesiennymi, ale również tematem, który wywołał sporą debatę społeczną. Chodzi mianowicie o retuszowanie szkolnych, a nawet przedszkolnych zdjęć. Wielu duńskich fotografów zwróciło uwagę na nacisk ze strony rodziców, chcących by ich dzieci wyglądały na zdjęciach idealnie. W duńskich mediach możemy teraz śledzić wypowiedzi różnych stron, a swój głos w debacie zabrali także duńscy politycy, którzy umieszczali swoje portrety z dzieciństwa w mediach społecznościowych. Tym samym chcieli udowodnić, że nie ma się czego wstydzić i ostatecznie na dalsze życie człowieka nie rzutują krzywe zęby czy pryszcze, uwiecznione na szkolnych fotografiach. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?