O języku

Liczebniki porządkowe

Wiemy już wszystko o liczebnikach głównych, nadszedł więc czas na liczebniki porządkowe. Zapraszamy na „porządkujący” wpis!

Liczebniki porządkowe tworzymy w języku duńskim poprzez dodanie do liczebnika głównego końcówki. Do wyboru mamy następujące końcówki: -te, -de, -dje, -ende i -nde.

 

 

Od tej zasady są jednak wyjątki – jak można zauważyć liczebniki pierwszy, drugi, czwarty oraz szósty tworzy się inaczej.

W liczebnikach złożonych np. w zapisanym powyżej liczebniku porządkowym 21 odmieniamy tylko ostatni człon.

Przy liczebnikach porządkowych od 40 do 90 możemy stosować dwie formy. Pierwsza forma jest oficjalna, zaś druga potoczna.

Czy duńskie liczebniki porządkowe Was zdziwiły? Mamy nadzieję, że nie sprawiają już Wam kłopotów! Jeśli spodobał Wam się wpis i chcielibyście sobie wydrukować materiały, to stworzyłyśmy dla Was do pobrania zebrane wszystkie duńskie liczebniki porządkowe. Idźcie i porządkujcie ?

Pamiętajcie, że wciąż możecie pobrać planszę z liczebnikami głównymi!

* Wymowa liczebników porządkowych zapisana powyżej została zaczerpnięta z Den Danske Ordbog. Polecamy korzystanie z tego słownika właśnie m.in. do sprawdzania poprawnej wymowy, ponieważ przy większość słów znajdziecie nagranie z wymową.