Co słychać w Danii?

Królowa Małgorzata II + Lego + Jysk = Dania

Wracamy po wielkanocnym lenistwie z wiadomościami z Danii. Dzisiaj wspomnimy o tym, co bardzo kojarzy się z Danią. Zajrzymy na urodziny do królowej Małgorzaty, pouczymy się przy pomocy klocków Lego i sprawdzimy, czy Jysk umie w internety. Zapraszamy!

Królewskie urodziny

16. kwietnia królowa Małgorzata II skończyła 79. urodziny! Swój jubileusz świętowała w zamku Marselisborg w Aarhus. W samo południe głowa Danii wyszła wraz z rodziną na zamkowy balkon by powitać przybyłych z tej okazji gości. Nie obyło się oczywiście bez słynnego „Hurra!” na cześć władczyni. Nagranie okrzyków oraz pozdrowienia królewskiej rodziny możecie zobaczyć w filmiku opublikowanym przez Kongehuset:

Zamiana miejsc w gdańskim Jysku

Żyjemy w czasach, gdy to nie tylko reklama jest dźwignią handlu, ale ważne jest również wyjście do klienta. Coraz więcej korporacji decyduje się na pokazanie, jak wygląda ich praca „od środka”. Taką decyzję podjął również duński market Jysk, który już od jakiegoś czasu prowadzi swój kanał YouTube. 15. kwietnia opublikowano na nim film pt. „Pracownicy na wakacje, dyrektorzy do sklepu!”.  Akcja „store takeover” polegała na tym, że dyrektorzy i menadżerowie pracowali w jednym z gdańskich sklepów, kiedy jego pracownicy wypoczywali na wakacjach w Hiszpanii. Była to dla nich nagroda, ponieważ oddział został uznany najlepszym z 226 sklepów w Polsce. Koniecznie zobaczcie, jak sobie poradzili 🙂

Nauka poprzez zabawę

Kolejna duńska firma zasługuje na oklaski! Któż z nas nie bawił się klockami Lego? Teraz spełniają one również funkcję edukacyjną i to nie byle jaką. Firma stworzyła klocki, które pomagają niewidomym dzieciom w nauce czytania. Na klockach, zamiast charakterystycznych dla firmy uwypukleń, zostały wytłoczone litery alfabetu dla niewidomych. Dzieci uczą się więc czytać podczas zabawy. Oprócz tego zabawki zawierają znaki alfabetu łacińskiego, żeby widzące dzieci również mogły z nich korzystać. Pomysł ten został zainicjowany przez Duński Związek Niewidomych.