Co słychać w Danii?

Gotówkowa rewolucja i Oscary 2019

Zapraszamy Was na drugi przegląd wydarzeń! Tym razem co nieco o gotówce w Danii i duńskim akcencie na tegorocznych Oscarach.

Kartą czy gotówką?

W Danii istnieje tak zwane ”kontantregel”, czyli prawo, które stanowi, że od godz. 6:00 do 22:00 sprzedawca w sklepie nie może odmówić zapłaty gotówką. Jeśli dany sklep lub punkt usługowy chciał mieć możliwość odmawiania przyjęcia gotówki, potrzebował dotychczas specjalnego pozwolenia. Rząd chce jednak pozwolić sklepom samodzielnie decydować o tym, czy przyjmują gotówkę i w jakich porach to robią. Przyjmowanie płatności kartą jest o wiele wygodniejsze i pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów, dlatego byłoby to na rękę nie tylko właścicielom sklepów, ale i rządowi. Czy to koniec płacenia banknotami i słodkimi monetami øre z serduszkami? Nie martwcie się! Między innymi apteki czy prywatne praktyki lekarskie nie będą mogły odmówić przyjęcia gotówki.

Oscar dla Green Book

91. ceremonia rozdania Oscarów już za nami. Gala odbyła się w niedzielę, 24 lutego 2019. Wśród zwycięzców  znalazł się komediodramat Petera Farelly’ego, Green Book, który zgarnął statuetkę w kategorii Najlepszy Film. Akcja filmu rozgrywa się w Ameryce lat 60., a historia opowiada o przyjaźni, nieoczekiwanie rodzącej się między Donem a Tonym, których poza statusem i grubością portfela dzieli też kolor skóry. Ale jaki to ma związek z Danią? Odtwórcą głównej roli w filmie jest Viggo Mortensen, amerykański aktor duńskiego pochodzenia! Mortensen, znany widzom dzięki wcieleniu się w postać Aragorna w trylogii Władca Pierścieni, czy Bena w Captain Fantastic, otrzymał też indywidualną nominację w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy. Mimo, że statuetki nie zdobył, aktor przykuł uwagę mediów tym, że podobno… dobrze się bawił! Tak czy inaczej – gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na planie filmowym!

Nagrody Akademii Filmowej dla Green Book przyznano także w kategoriach: Najlepszy aktor drugoplanowy (Mahershala Ali) oraz Najlepszy scenariusz oryginalny (Brian Hayes Currie, Nick Vallelonga, Peter Farrelly).

Oficjalny zwiastun filmu możecie zobaczyć poniżej!

A Wy? Może widzieliście już Green Book? Podzielcie się wrażeniami!