Kultura i rozrywka
-
Adwent po duńsku
Właśnie dzisiaj rozpoczęliśmy adwent. Czas przygotowań do Świąt – dla niektórych związany z religią, dla innych z tradycjami. A jak to wygląda w Danii? Adventskrans czy kalendarlys? Czas Adwentu to czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Co więc może pomóc w odliczaniu do 24. grudnia? Bardzo popularny w Danii (jak w wielu innych krajach) jest wieniec adwentowy (duń. adventskrans), czyli wieniec z czterema świecami – każdą zapala się w kolejną niedzielę Adwentu. Innym, bardzo rozpowszechnionym w Danii zwyczajem jest tzw. „kalendarzowa świeczka” (duń. kalenderlys). Widnieją na niej 24 cyfry. Świeczkę zapalamy po raz pierwszy 1. grudnia i tak codziennie – aż do Bożego Narodzenia. Dzięki temu można dokładnie zobaczyć, ile…
-
Świeczki – symbol wyzwolenia Danii
4. maja 1945 o godz. 20:35 duński redaktor BBC Johannes G. Sørensen ogłosił w radiu, że niemieckie oddziały w Holandii, północno-zachodnich Niemczech oraz Danii poddały się. Komunikat ten sprawił, że wielu Duńczyków zapaliło świeczki i postawiło je w oknach, aby uczcić wyzwolenie swojej ojczyzny. Owa tradycja przetrwała aż do dzisiaj.
-
Andersen, łabędź z Odense
Przebył długą drogę, by z brzydkiego kaczątka stać się łabędziem. 2 kwietnia 2019 nasz tytułowy ptak obchodziłby 214. urodziny! A mowa oczywiście o Hansie Christianie Andersenie, najsłynniejszym duńskim baśniopisarzu.
-
Już jutro Fastelavn!
Co roku, na 7 tygodni przed Niedzielą Wielkanocną Duńczycy świętują Fastelavn, czyli duńskie święto karnawałowe, które było kiedyś ostatnią okazją do zabawy przed nadejściem Wielkiego Postu. Obecnie dzień ten kojarzy się z przebieraniem dzieci w kostiumy i okazją do zdobycia słodyczy. Niekiedy można się spotkać nazywaniem Fastelavn duńskim Halloween.
-
Ślub od pierwszego wejrzenia – Gift ved første blik
Jesteśmy świeżo po Walentynkach. Jeśli jednak nie mieliście z kim świętować tego święta, to nie martwcie się! Z pomocą pędzi duński program „Gift ved første blik” (pol. Ślub od pierwszego wejrzenia). Czy wiedzieliście, że to oryginalnie duński format? Pierwszy sezon programu ruszył w Danii na kanale krajowej telewizji DR w 2013 roku i okazał się tak wielkim sukcesem, że doczekał się aż 4 kolejnych sezonów. Świat również nie pozostał obojętny na kontrowersyjny program Duńczyków, co zaowocowało sprzedaniem praw do wielu krajów, w tym Polski. Polska wersja programu pojawiła się po raz pierwszy w 2016 roku i jak dotąd zrealizowano 3 sezony. Na czym polega fenomen tego programu? Dwoje ludzi, którzy się nigdy…