Co słychać w Danii?

Biegająca Kopenhaga i rozśpiewana Europa

W dzisiejszych wiadomościach przeczytacie o biegającej Kopenhadze. Oczywiście nie może zabraknąć też tematu Eurowizji 😉

Biegać każdy może

Kopenhaga została dziś przejęta przez biegaczy! Po raz 40 odbył się Copenhagen Marathon, w którym wzięło udział ponad 13 tys. osób. Uczestnicy mieli do przebiegnięcia aż 42,195 km – tyle bowiem wynosi cały dystans biegu ze startem i metą na Islands Brygge.

Po raz pierwszy bieg miał miejsce w 1980 roku. Wówczas uczestników było tylko 955, wśród nich większość stanowili mężczyźni. Obecnie w biegu biorą udział wszyscy. Nawet książę Fryderyk! Duński następca tronu już w 1992 wziął udział w swoim pierwszym Copenhagen Marathon. Od tamtej pory bierze czynny udział w wielu biegach.

Zazdrościmy wytrwałości i gratulujemy uczestnikom maratonu 🙂

12. miejsce? Det var fantastisk!

64. Konkurs Piosenki Eurowizji już za nami. We wczorajszym finale w Tel Awiwie reprezentantka Danii, Leonora, uplasowała się na wysokim 12. miejscu z liczbą 120 punktów! Co ciekawe, do finału weszła z ostatniego – 10. miejsca – z drugiego półfinału.

Piosenkarka sama przyznała, że nie spodziewała się zajść tak daleko. Fani Eurowizji nie dawali jej wielkich szans na udział w finale. Tymczasem publiczność bawiła się i śpiewała razem z Leonorą! „Det var fantastisk” – nie kryła radości 20-latka.

Na kogo głosowali Duńczycy? Punkty od widzów powędrowały do: Norwegii (12), Szwecji (10), Estonii (8), Holandii (7), Szwajcarii (6), Azerbejdżanu (5), Islandii (4), Włoch (3), Australii (2) i Hiszpanii (1). Duńskie jury, w składzie piosenkarzy: Johnny Reimar, Katinka Bjerregaard, Julie Berthelsen oraz dziennikarzy telewizyjnych: Anders Bisgaard i Henrik Milling, przyznało natomiast punkty: Szwecji (12), Macedonii Północnej (10), Niemcom (8), Holandii (7), Szwajcarii (6), Norwegii (5), Azerbejdżanowi (4), Rosji (3), Estonii (2), Włochom (1).

Występ finałowy Leonory z piosenką „Love Is Forever” możecie obejrzeć poniżej. Przypominamy, że w tym roku główną nagrodę zdobył reprezentant Holandii, Duncan Laurence, z utworem „Arcade”. Gratulujemy!