Kultura i rozrywka

Adwent po duńsku

Właśnie dzisiaj rozpoczęliśmy adwent. Czas przygotowań do Świąt – dla niektórych związany z religią, dla innych z tradycjami. A jak to wygląda w Danii?

Adventskrans czy kalendarlys?

Czas Adwentu to czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Co więc może pomóc w odliczaniu do 24. grudnia? Bardzo popularny w Danii (jak w wielu innych krajach) jest wieniec adwentowy (duń. adventskrans), czyli wieniec z czterema świecami – każdą zapala się w kolejną niedzielę Adwentu.

Innym, bardzo rozpowszechnionym w Danii zwyczajem jest tzw. „kalendarzowa świeczka” (duń. kalenderlys). Widnieją na niej 24 cyfry. Świeczkę zapalamy po raz pierwszy 1. grudnia i tak codziennie – aż do Bożego Narodzenia. Dzięki temu można dokładnie zobaczyć, ile jeszcze czasu pozostało do Świąt.

PS. Chcielibyście odliczać dni jak Duńczycy? Nic straconego. Polecamy wybrać się do jednego z duńskich sklepów – w ofercie Jysk i Flying Tiger Copenhagen możecie znaleźć takie świeczki. Polecamy!

Kalendarz adwentowy w telewizji

W odliczaniu do Bożego Narodzenia czas umila także duńska telewizja. Co roku wraz z początkiem grudnia rozpoczyna się Julekalender. Codziennie, o konkretnej godzinie, tysiące Duńczyków wraz z rodzinami i przyjaciółmi zasiada przed telewizorami po to, by śledzić świąteczny program. Na stronie https://www.jule-kalender.dk/ możecie znaleźć spis wszystkich kalendarzy oraz miejsca, gdzie je można zobaczyć. Zachęcamy do sprawdzenia!

 

Nie tylko odliczaniem do Świąt Duńczycy żyją

Kolejnym bardzo ważnym elementem przygotowań do najbardziej „hyggelig” czasu w roku jest tworzenie świątecznych dekoracji. I nie chodzi tu tylko o kupno bombek czy przystrojenie domu lampkami. Tworzenie poszczególnych elementów własnoręcznie sprawia przecież o wiele większą frajdę! Nie tylko dzieciom, które od najmłodszych lat – w przedszkolach i szkołach – uczą się wycinania i składania m.in. julehjerter (bożonarodzeniowych serduszek) czy plecenia gwiazdek, duńskich julestjerne.

Może sami chcielibyście przygotować nieco „duńskich” dekoracji? Jeśli macie ochotę, to poniżej znajdziecie filmiki, które pomogą Wam w ich tworzeniu:

Tuborg i Carlsberg w świątecznej odsłonie

Oglądając Julekalender i wycinając papierowe serca przy świetle adwentowej świeczki, można się również delektować specjalnym trunkiem. Rokrocznie duńskie browary – Carlsberg i Tuborg – wypuszczają limitowaną edycję świątecznego piwa. Chyba wszyscy mieszkańcy Danii znają hasło „Glædelig jul og godt Tub’år!” 🙂

 

 

To jak, jesteście gotowi na odliczanie do Bożego Narodzenia?